Vritet ushtari i parë turk në operacionin në kufi me Sirinë, Franca paralajmëron Erdoganin se sanksionet e BE-së “janë në tryezë”

Turqia njoftoi sot për ushtarin e saj të vrarë në operacionin në kufirin e saj me Sirinë dhe për tre të tjerë të plagosur pasi Ankaraja pretendoi se kishte vrarë 277 luftëtarë kurd.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, sulmet ajrore, bombardimet e artilerisë dhe zjarri i armëve të vogla kanë qenë pjesë e operacionit në të gjithë vendbanimet kufitare përgjatë frontit 75-milje ku është përqendruar Operacioni “Pranvera e Paqes” pasi u nis të mërkurën.
Franca tha se sanksionet e BE-së “ishin në tryezë” sot, mes një dënimi të gjerë ndërkombëtar për operacionin, me Emmanuel Macron që paralajmëroi se Turqia rrezikonte “të ndihmonte Daesh (ISIS) të rindërtonte një kalifat”.

Presidenti Donald Trump, i cili tërhoqi forcat e tij me mbështetje kurde nga Siria në fillim të kësaj jave, deklaroi mbrëmë se SHBA u përballën me tre opsione: “Dërgimi i mijëra trupave dhe fitorja ushtarakisht, goditja e Turqisë financiarisht dhe me sanksione, ose ndërmjetësimi i një marrëveshje midis Turqisë dhe kurdëve!”.

Për më tepër, kurdët kanë rreth 10,000 të burgosur të ISIS-it dhe presidenti rus Vladimir Putin u bashkua me politikanë britanikë dhe amerikanë sot duke shprehur frikën se ata mund të shpëtonin.

Ndërkohë forcat kurde njoftuan kampe të mbushura me 20,000 njerëz të zhvendosur, përfshirë gratë dhe fëmijët e luftëtarëve të ISIS, duke thënë se do të evakuohen në jug pasi ato u goditën nga granatimet turke.

TË FUNDIT

Rekomandime