Kulturë

Anne Frank: Madhështia e njeriut nuk bazohet në pasuri dhe forcë, por në karakter dhe mirësi

Anne Frank lindi më 12 qershor 1929 nga prinderit Oto dhe Edit Frank,çifutë që emigruan në Holandë në vitin 1942. Ditari personal i Anne Frank, në faqet e tij shpreh tw gjithë ndjenjat dhe ndodhitë e një vajze trembëdhjetvjeçare dhe familjes së saj me prejardhje çifute. Gjatë luftës së dytë botërore ashtu si dhe shumë familjeve të tjera me prejardhje...

Lorena Sopi: Tani vështirë se gjeni një profesor artistik të kalibrit nga i cili do të mësoni

Në festivalin “Star Film Fest” i cili mbahet online në Barcelonë nga data 25-31 janar 2021, në mesin e 200 filmave që do të shfaqen në pesë kategori, në programin zyrtar do të jenë edhe dy filma të shkurtër të Lorena Sopit, ‘Schauerfilm’ dhe ‘Më e bukur se pranvera’ /More Beautiful than the Spring/. Me këtë rast, drejtori i...

Rinovohet nënkalimi në Kalabri, Ahmeti: Arti në hapësirat publike i jep jetë Prishtinës urbane

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka treguar se kanë përfunduar të gjitha punimet e rinovimit të nënkalimit në Kalabri përballë Qendrës Klinike Universitare. Ai ka thënë se arti në hapësirat publike i jep jetë Prishtinës urbane. Derisa ka bërë të ditur se punime për rregullim dhe renovim po bëhen edhe te nënkalimet në Kalabri/Dardania, te Xhamia e Llapit dhe në Bardhosh. Shkrimi...

Von der Leyen: Pa gratë nuk funksionon asgjë

Ursula von der Leyen është presidentja e parë femër në historinë e Komisionit Europian. ”Ajo është gjithashtu nënë e shtatë fëmijëve dhe me profesionin mjeke”, shkruan gazeta italiane ”Corriere della Sera”. Në Gjermani ajo ka qënë ministre e Familjes dhe Punës si dhe ministre e Mbrojtjes. Kabineti i saj është i përbërë në mënyrë të barabartë nga burra dhe gra. Barazia gjinore...

Shijoje momentin, që të mos kërkosh ta kthesh kohën mbrapa!

Njeriu është rezultat i shprehive, ndjenjat ndryshojnë ndërsa e mira dhe e keqja janë vetëm koncepte sepse askush nuk i sheh dhe nuk i jeton njësoj situatat për ate arsye jo gjithmonë gabimet e dikujt tjetër janë gabim edhe për ty. Ne nuk mund të jemi gjithmonë të lumtur, emocionet ndryshojnë… ti sfidohesh bie e zgjohesh shumë herë se jeta...

Tunelet e fshehura 400 vjeçare të Turqisë do të bëhen destinacion turistik

Tunelet e fshehura 400 vjeçare që ndodhen në distriktin e Safranbolus, krahina Karabük në rrethin verior të Turqisë, të njohura për arkitekturën e tyre Osmano-Turke janë planifikuar të bëhen destinacion turistik. Këto tunele që nga viti 1994 janë të radhitura në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Tri tunelet e ndara e mirë të konzervuara kanë gjatësi të ndryshme dhe...

Sport

Marca shkruan për udhëtimin e Prishtinës në Barcelonë

Mabetex Prishtina u përball me Barcelonën në kuadër të 1/16 e Ligës së Kampionëve. Skuadra e futsallit nga kryeqyteti u mposht nga kampioni momental i Ligës së Kampionëve me rezultat të thellë (9-2), shkruan lajmi.net. Mirëpo, para se të udhëtonin në Barcelonë, skuadra e Prishtinë shkoi për homazhe te varri i legjendës Fadil Vokrri. E për këtë udhëtim, ka shkruar edhe gazeta...

Ylli botëror argjentinas refuzon ofertën e PSG-së

PSG duhet të punojë edhe më shumë në muajt e ardhshëm që ta mbajë skuadrën të bashkuar, ashtu siç i pëlqen Mauricio Pochettinos. Lojtari më i fundit që ka refuzuar rinovimin me “Parisienët” është sulmuesi Angel di Maria, transmeton lajmi.net. Sipas L’Equipe, argjentinasi nuk është ndarë i kënaqur nga oferta e klubit francez, andaj e ka refuzuar duke alarmuar klubet evropiane,...

Babai i Mustafit hedh poshtë spekulimet për shkëputjen e kontratës me Arsenalin dhe konfirmon largimin në verë

Dje ka pasur raportime të shumta, që qendërmbrojtësi shqiptar Shkodran Mustafi ka kërkuar nga Arsenali shkëputjen e kontratës. Minutazha e ulët dhe jo shumë hapësira në ndeshjet në Premierligë ka bërë që Mustafi të jetë i interesuar për largimin dhe kalimin te ndonjë skuadër tjetër, transmeton lajmi.net. Mirëpo, këto spekulime i ka hedhur poshtë babai, njëkohësisht agjenti Kujtim Mustafi. “I kam lexuar...

Teknologji

Shëndetësi